همه چیز درباره ی آزمون USMLE

آزمون usmle از معتبرترین آزمون های پزشکی دنیاست ،تمام پزشکانی که قصد ادامه تحصیل یا شروع کار در آمریکا را دارند می تونن در این آزمون شرکت کنن.
در این مقاله قصد داریم این آزمون رو مفصلا بررسی کنیم پی با ما همراه باشید.

آزمون usmle چیست؟

آزمون (usmle (united states medical licensing examination بعنوان معتبر ترین آزمون پزشکی آمریکا شناخته می شود.
در این آزمون توانایی های علمی پزشک سنجیده می شود. این گواهی نامه تاییدیه است جهت ادامه تحصیل و کار در ایالت متحده آمریکا. قبولی و ارزیابی نتایج شرکت کننگان توسط فدراسیون هیئت های پزشکی ایالتی یعنی FSMB انجام می شود. شرکت در این ازمون زمانی امکان پذبیر است که دوره پزشکی عمومی را گذرانده باشید. قبل از شرکت در این آزمون مدارک پزشکی شما از طریق موسسه ECFMG تاییدیه مدرک تحصیلی خود را می گیرد.

مراحل آزمون USMLE

این آزمون شامل سه مرحله می باشد و در سه Step برگزار می شود.

آزمون USMLE
step 1:

در مرحله اول، دانش پایه ای و بالینی پزشک مورد سنجش قرار می گیرد که به صورت سوالات تستی و بصورت مجازی می باشد.
این step خود شامل 7 مرحله می باشد و هر مرحله یک ساعت زمان دارد. هر مرحله 40 سوال دارد که در نهایت مجموع آن ها ۲۸۰ سوال می شود.
۱۵ دقیقه آغازین آزمون برای آشنایی داوطلبان با سوالات تستی است که افراد رو از روند امتحان آگاه می کند. علاوه بر این، ۴۵ دقیقه زمان برای ناهار در نظر گرفته شده که در میان آزمون می توان از آن استفاده کرد. برای پاسخ به سوالات سطح یک آزمون پزشکی USMLE، معمولاً باید شکل ها یا جداول مختلفی که وضعیت بیمار را تشریح می کنند، تفسیر کرده و از دانش پایه پزشکی برای پاسخ استفاده کنید.
موضوعاتی که در این مرحله باید بر روی آن مسلط باشید شامل: آناتومی ، علوم رفتاری ، بیوشیمی ، میکروبیولوژی ، آسیب شناسی ، فارماکولوژی ، فیزیولوژی و مباحث بین رشته ای مانند تغذیه ، ژنتیک وسالمندان می باشد.

آزمون USMLE
step 2:

step2 خود شامل دو مرحاه است:

1-Step 2 CK
2-Step 2 CS

1- (Step 2 CK (Clinical knowledge
این بخش از آزمون خود ۸ مرحله دارد که بیشتر بر روی استفاده از دانش پزشکی در جهت مراقبت های خاص و پیشگیری از بیماری ها تمرکز دارد.تمام این مراحل در یک روز انجام می شود و داوطلب باید به سوالات چند گزینه ای (MCQ) از طریق کامپیوتر پاسخ دهد. هر مرحله شامل حدود 40 سوال می باشد و برای هر مرحله 60 دقیقه زمان دارید و 45 دقیقه وقت ناهار و استراحت می باشد و در مجموع تعداد سوالات از 318 تا بیشتر نمی شود.
موضوعاتی که در این مرحله باید بر روی آن مسلط باشید شامل: طب داخلی ، زنان و زایمان ، اطفال ، طب پیشگیری ، روانپزشکی ، جراحی می باشد.

2- (Step 2 CS (Clinical Skill (توجه: از سال 2021 این قسمت حذف شد)
این بخش از آزمون بر روی مهارت های کلینیکی و روابط بین فردی و ارتباطات اجتماعی داوطلبان تمرکز دارد .آزمون به صورت شفاهی برگزار می شود. داوطلبان در این قسمت باید به حد کافی در گرفتن شرح حال از بیمار توانایی داشته و معاینات فیزیکی اولیه را انجام دهند. در این مرحله شما باید 12 بیمار رو ویزیت کنید و برای هر کدوم 15 دقیقه زمان دارید. در این بخش مهارت های گفتاری و نوشتاری زبان خارجه شما نیز سنجیده می شود.

آزمون USMLE
step3 :

این بخش مربوط به مهارت های شما در مدیریت بیمار بر اساس استاندارد های ایالات متحده آمریکا است. این مرحله در ۲ روز مجزا و در دو مرحله برگزار می شود:
1-FIP
2-ACM
در روز آزمون FIP اطلاعات پزشکی داوطلب از طریق آزمون تستی و کامپیوتری سنجیده می شود. این مرحله در 7 ساعت برگزار می شود و شما باید به 233 سوال تستی و از طریق کامپیوتر جواب بدید که در 6 مرحله یک ساعته برگزار می شود و 45 دقیقه وقت استراحت و ناهار دارید.
موضوعاتی که باید در این مرحله مسلط باشین شامل: بیواستاتیک و اپیدمیولوژی، بعداشت جمعی، تفسیر ادبیات پزشکی و استفاده از علوم اجتماعی ، از جمله مهارت های ارتباطی و بین فردی ، اخلاق پزشکی ، عملکرد مبتنی بر سیستم و ایمنی بیمار.
در روز امتحان ACM نیز آزمونی ۹ ساعته برگزار می شود که در آن ۱۸۰ سوال چند گزینه ای وجود دارد. که در ۶ مرحله ۳۰ سواله که برای هر مرحله یک ساعت زمان دارید و 45 دقیقه وقت استراحت . علاوه بر این، در این روز لازم است CCS را نیز بگذرانید، که شامل 13 مورد شبیه ساز کامپیوتری می باشد که باید ویزیتشان کنید و برای هر کدوم 10 تا 20 دقیقه زمان دارید.
موضوعاتی که باید در این مرحله بر روی آن مسلط باشید شامل: تشخیص و مدیریت غربالگری سلامت ، درمان و تصمیم گیری پزشکی می باشد.

نحوه ثبت نام در آزمون USMLE :

مراحل سطح اول و آزمون CK سطح دوم در بیشتر کشورها (بجز ایران😊 لذا شما دوستان باید در کشورهای همسایه چون ترکیه ،عربستان و… امتحان بدید)انجام می شود. مراحل CS سطح دوم و سطح سوم تنها در کشور آمریکا و شهرهای آتلانتا، شیکاگو، هیوستون، لس آنجلس و فیلادلفیا برگزار می شود. آزمون USMLE به جز دو هفته اول ژانویه و تعطیلات رسمی در باقی روزهای سال برگزار می شود؛ با این حال بهتر است داوطلبان از ۶ ماه قبل تاریخ امتحان خود را مشخص کنند. بعد از تایید تاریخ، آدرس دقیق حوزه امتحانی به اطلاع داوطلب می رسد.
دانشجویان خارجی باید از وب سایت پذیرش ECFMG جهت ثبت نام در آزمون استفاده کنند. برای اطلاعات بیشتر از حوزه های امتحانی و تنظیم تاریخ روز امتحان به وب سایت www.prometric.com سر بزنید. دوستانی که مشمول نظام وظیفه هستند باید بعد از سربازی اقدام کنند.

هزینه آزمون USMLE چقدر است؟

بهتر است برای با خبر شدن از آخرین اطلاعات درباره هزینه شرکت در آمون به وب سایت https://www.ecfmg.org/fee سری بزنید.

نتایج آزمون کی منتشر می شه؟

نتایج آزمون سطح اول و CK بعد از ۳ تا ۴ هفته از برگزاری آزمون به ایمیل شما فرستاده می شود. نتایج CS و سطح سوم آزمون نیز ۴ تا ۵ هفته بعد از آن اعلام خواهد شد. نمرات سطح اول آزمون USMLE، دیگر مثل گذشته بصورت عددی اعلام نمی شود و فقط بصورت مردودی و قبولی اعلام می شود . نمرات آزمون CS مانند سطح اول بصورت مردودی و قبولی اعلام می شود، قبولی در امتحان CK که در آن نیز نمرات بین ۱ تا ۳۰۰ وجود دارد؛ با دریافت حداقل نمره ۲۰۹ امکان پذیر است. قبولی در سطح سوم آزمون که محدوده نمرات آن بین ۱ تا ۳۰۰ قرار دارد، با کسب حداقل ۱۹۶ نمره امکان پذیر خواهد بود. نتایج آزمون USMLE تا ۷ سال اعتبار دارد. یعنی شما ۷ سال فرصت دارید بعد از شرکت در سطح اول آزمون، سطح سوم را بگذرانید.

ممنون که تا آخر مقاله با ما همراه بودید، برای اینکه با جزئیات بیشتر با این امتحان بزرگ آشنا بشین بهتره به سایت اصلی این آزمون سر بزنید: www.usmle.org

نظرات 0 در انتظار بررسی 2 تایید شده

آدرس ایمیل شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.

عالی بود ممنون

پاسخ Moonlight

    خوش حالم که براتون مفید بوده

    پاسخ ادمین